ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ର କୋଭିଡ-୧୯ ସହିତ ଲଢେଇ:

ଠିକ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ଆରଏମଆରସିରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା ।




କିପରି କୋଭିଡ-୧୯ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇ ପାରିଥିଲା ତଥା ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ଭୂତାଣୁ ପାଲଟିଥିବା ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ କିପରି ଲଢେଇ ହେଲା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟାବଳୀ ନିମ୍ନରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି


ଓଡ଼ିଶାର କୋଭିଡ-୧୯ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଣନୀତି ମୁଖ୍ୟତଃ ପାଞ୍ଚଟି ବିଷୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଥିଲା । ଯଥା:


କ) ସଅଳ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ଦୃଢ଼ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦକ୍ଷେପ

ଖ) ସୁଦକ୍ଷ ପ୍ରଶାସନ ଓ ପ୍ରମାଣଭିତ୍ତିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଗ) ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ନଜରଦାରି, ପରୀକ୍ଷଣ ଓ ଚିକିତ୍ସା ପଦକ୍ଷେପ

ଘ) କୋଭିଡ ଲଢେଇରେ ସାମିଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ଆଗଧାଡ଼ିର କର୍ମୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ତଥା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ

ଙ) ଉପଯୁକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକାକରଣର ସଫଳ ରୂପାୟନ

କ) ସଅଳ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ଦୃଢ଼ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦକ୍ଷେପ

ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ ପରଠାରୁ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାଜ୍ୟ କଂଟ୍ରୋଲ ରୁମ ଗଠନ: ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ । କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ଉପରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ ତୀକ୍ଷଣ ନଜର ରଖିଥିଲା ଓ ପରିସ୍ଥିତି ଚିନ୍ତାଜନକ ହେଲେ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଗାଇଡଲାଇନ ଓ ମାନକ ସଞ୍ଚାଳନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲା ।


କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଜନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିମଗୁଡିକୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଦିଶାନିଦେ୍ର୍ଦଶ: ୧୦ରୁ ୧୧

ମାର୍ଚ୍ଚ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଜନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିମ୍ଗୁଡିକୁ ଦିଶାନିଦେ୍ର୍ଦଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଜିଲ୍ଲା ଓ ବ୍ଲକ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।


ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତର, ପାରା ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀ, ଆଗଧାଡିର କର୍ମକର୍ତାଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନିଷ୍ଠାପର ପ୍ରୟାସ ହୋଇଥିଲା ।


ସମୁଦାୟ ପ୍ରାୟ ୩୩.୩ ଲକ୍ଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଆଗଧାଡିର କର୍ମୀ ଓ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କୋଭିଡ-୧୯ ସମ୍ପର୍କରେ ଦିଗଦର୍ଶନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।


ନୀରିକ୍ଷଣ, କ୍ୱାରାଂଟାଇନ, ପରୀକ୍ଷଣ, ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାନିଂ ଓ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଦାନ ଆଦି ଜନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସୂଚାରୁ ରୂପେ ସମ୍ପାଦନ କରିବାରେ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା ।


କୋଭିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନ, ୨୦୨୦ ବିଧାନସଭାରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା: ୧୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦

ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବାଚସ୍ପତି, ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ଓ ଅନ୍ୟ ବିଧାୟକମାନେ ଭଲ ଭାବେ ହାତ ଧୋଇବା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ: ୧୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦

ଏହା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଥିଲା ଓ କୋଭିଡ ବିରୋଧୀ ଲଢେଇରେ ସକାରାତ୍ମକ ଭୂମିକା ନେଇଥିଲା ।


ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ କରୋନା ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତିରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆ ଯାଇଥିଲା । ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ହେଲା:

ବିଭିନ୍ନ ସମନ୍ୱୟ କମିଟି ଓ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ କମିଟି ଗଠନ: ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭

ରାଜ୍ୟରେ ଲକଡାଉନ ଲାଗୁ: ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ (ରାଜ୍ୟରେ ମାତ୍ର ୨ଟି ପଜିଟିଭ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଲକଡାଉନ ଲାଗୁ କରିବାରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଥିଲା) ।


ସେହିପରି ଲକଡାଉନ ଅବଧି ବଢ଼ାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଥିଲା । ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଲକଡାଉନ ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଲକଡାଉନ ଅବଧି ବଢ଼ାଇଥିଲେ ।

ଲକଡାଉନର ଚାରିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ସରକାର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଓ ସମନ୍ୱିତ ଉପାୟରେ ଅନଲକ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜାରି କରିଥିଲେ ।


୧ ହଜାର ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର: ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ (ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ) ।

ଖୁବ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା । ରେକର୍ଡ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ ଭିତିଭୂମି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା ।


୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ୫୩ଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଉତ୍ତମ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଦାନ ଓ ସମୁଦାୟ ମୃତ୍ଯହାର କମାଇବା ପାଇଁ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରିକଳ୍ପିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ସ୍ଥାପନ ନିଷ୍ପତି ବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ।


ସରକାରୀ – ଘରୋଇ ସହଭାଗିତା ଓଡ଼ିଶାର କରୋନା ବିରୋଧୀ ଲଢେଇର ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନ ଥିଲା ।

ସଙ୍କଟ ବେଳେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ତଥା ଉକ୍ରର୍ଷର କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଥିବା କର୍ପୋରେଟ ଡାକ୍ତରଖାନା, ଅଶ୍ୱିନୀ ଡାକ୍ତରଖାନା, କିମ୍ସ, ସମ୍ ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ଟାଟା ଡାକ୍ତରଖାନା ଭଳି ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକର ଅବଦାନକୁ ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ପ୍ରଶଂସା କରିବେ ।


ପ୍ଲାଜମା ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା: ଜୁଲାଇ ୧୫

ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆରୋଗ୍ୟପ୍ରଦାନକାରୀ ପ୍ଲାଜମା ଚିକିତ୍ସା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ଲାଜମା ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଅନେକ କୋଭିଡ ସୁସ୍ଥ ରୋଗୀ ଆଗେଇ ଆସି ପ୍ଲାଜମା ଦାନ କରିଥିଲେ । ଆଂଶିକ ପ୍ରଭାବିତ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ଲାଜମା ଚିକିତ୍ସା ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ଯହାର କମିଥିଲା ।


ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରତିରୋଧ ଓ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ (ଆଇପିସି) ରଣନୀତି ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁନ ୧୦ରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଆଇପିସି ନୀତି ଆପଣାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଥିଲା । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ବା ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ସଂକ୍ରମଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା ।


ହଟସ୍ପଟ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ରଣନୀତି ଘୋଷଣା ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମୀକ୍ଷା: ଜୁଲାଇ ୧୫

ଖ) ସୁଦକ୍ଷ ପ୍ରଶାସନ ଓ ପ୍ରମାଣଭିତ୍ତିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହେବା ମାତ୍ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ଆପଣାଇ ଥିଲେ । ବରିଷ୍ଠ ସଚିବମାନଙ୍କୁ କୋଭିଡ-୧୯ ମୁକାବିଲାର ବିଷୟଗତ ଭାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।


ବିଭିନ୍ନ ସମନ୍ୱୟ କମିଟି ଓ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ କମିଟି ଗଠନ: ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭, ୨୦୨୦

ଏହା ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ରଣନୀତି ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ବହୁମୁଖୀ ଜନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନାରେ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା ।


ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସାପ୍ତାହିକ ସମୀକ୍ଷା କରୁଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ବେଳେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆ ଯାଇପାରୁଥିଲା ।


ଅଧିକାଂଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ, ୟୁଏନ, ଆଇସିଏମଆର ଭଳି ସଂସ୍ଥାର ବୈଷୟିକ ସୂଚନା, ପ୍ରମାଣ ତଥା ମତାମତ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବସିତ ଥିଲା ।


କୋଭିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନ: କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଜନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ କଠୋର ଓ ତ୍ୱରିତ ଭାବେ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନରେ ଓଡ଼ିଶା ଅଗ୍ରଣୀ ରହିଥିଲା ।


ସରପଞ୍ଚମାନଙ୍କୁ କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତର: କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା, ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଉପକରଣ କ୍ରୟ ଆଦି ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରବନ୍ଧନ ପାଇଁ ସରପଞ୍ଚମାନଙ୍କୁ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।


ରାଜ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟାରେ ମାସ୍କ, ସାନିଟାଇଜକ ଓ ପିପିଇ କିଟ୍ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପାଇଁ ଟାଳଟୁଳ ନକରି ଯଥାଶୀଘ୍ର ଔଷଧ, ଉପକରଣ କ୍ରୟ ।


ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ନିୟମିତ ବିବୃତି

କରୋନା ଭୟାବହତାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଆଶଙ୍କା ଦୂରେଇବା ପାଇଁ ସୂଚନା ଓ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ବିବୃତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିଲା ।


ମହାମାରୀର ବିଭିନ୍ନ ରୂପ ତଥା ଏହାର ନିରାକରଣ ଓ ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ ଓ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ଆଇଇସି ଅଭିଯାନର ଚାରି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନୁସରଣ କରାଯାଇଥିଲା ।


ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ଥିବା କିଛି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଫ୍ଲାବିପିରାଭିର ଖାଇବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ସଫଳ ପ୍ରବାସୀ ପ୍ରବନ୍ଧନ: ୭.୬ ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ସଫଳତାର ସହ ଅଣା ଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ପାଇଁ ୧୬,୮୨୪ ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା ।


ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଓ ଟିମ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତମ ସମନ୍ୱୟ ରଖି ଟିକିନିଖି ଭାବେ ପ୍ରବାସୀ ପ୍ରବନ୍ଧନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ନଜରଦାରି, ପରୀକ୍ଷଣ ଓ ଚିକିତ୍ସା ପଦକ୍ଷେପ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ, ଆଇଟି ଓ ଗୃହ ବିଭାଗ ମିଳିତ ଭାବେ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ସମ୍ବଳିତ ନୀରିକ୍ଷଣ ଓ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଟ୍ରେସିଂ କରିଥିଲେ ।

ହୋମ କ୍ୱାରାଂଟାଇନରେ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ୍ କରାଯିବା ସହ ସେହି ସମୟର ମୋବାଇଲ ଲୋକେସନକୁ ଭିତି କରି ଯୋଗାଯୋଗରେ ଆସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା ।


ଆଇଏସଆଇ/ଏସଏଆରଆଇ ଓ ଡାଇବେଟିସ, ହାଇପର ଟେନସନ, ଟିବି ଆଦି ଏକାଧିକ ରୋଗଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଘରକୁ ଘର ଯାଇ ନଜର ରଖା ଯାଇଥିଲା ।


ଏହି ଉପାୟରେ ସମସ୍ତ ଘରେ ପହଁଚିବା ସହ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ମିଳି ପାରିଥିଲା ।

ଆରଟି- ପିସିଆର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସେମାନଙ୍କର କୋଭିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଥିଲା ।


ଦୃଢ଼ ନଜରଦାରି ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ପାରିଥିଲା ଓ ଆମେ ଏପିଡେମିକ କର୍ଭରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ପ୍ରକାରେ ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲୁ ।


ଗବେଷଣାଗାର କ୍ଷମତା ଓ ଦୈନିକ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷଣ ବୃଦ୍ଧି

ସଂଗୃହୀତ ନମୁନାଗୁଡିକ ଏନଆଇଭି, ପୁନେ ପରୀକ୍ଷାଗାରକୁ ପଠାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆରଏମଆରସି ପରୀକ୍ଷାଗାରରେ ଆରଟି-ପିସିଆର ପଦ୍ଧତିରେ କୋଭିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ।


ବିଳମ୍ବ ନକରି ମାନବ ସମ୍ବଳ, ପ୍ରଯୁକ୍ତି ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ସହ ଓଏସଏମସିଏଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଉପକରଣ କ୍ରୟ କରି ୨୪ଟି ଆରଟି-ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷାଗାର, ୩୨ଟି ଟିଆରୟୁଏନଏଟି ଓ ଅନ୍ୟ ପରୀକ୍ଷାଗାର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା ।


ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସହଭାଗିତାରେ ଦିନକୁ ୬୦ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା । ଦିନକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷରେ ୧୪୦ଟି ନମୁନା ପରୀକ୍ଷଣ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୨ ଶହ ଛୁଇଁଥିଲା ।


ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରାମର୍ଶ: କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀ, ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଓ କାଉନସେଲିଂ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ଓଡ଼ିଶା ଅଗ୍ରଣୀ ରହିଥିଲା ।


ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମୋବାଇଲ ୟୁନିଟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ମାନସିକ ତଥା ସାମାଜିକ କାଉନସେଲିଂ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ଔଷଧ ଯୋଗାଉଥିଲେ ।


କୋଭିଡ ଲଢେଇରେ ସାମିଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ଆଗଧାଡ଼ିର କର୍ମୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ତଥା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଓ ଆଗଧାଡିର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କୌଣସି ଉପାୟରେ ହଇରାଣ ହରକତ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ସରକାର ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଜାରି କରିଥିଲେ ।

ଖାଦ୍ୟ, ହଷ୍ଟେଲ ସୁବିଧା ଓ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗାଡ଼ି ଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।


ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଓ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରୋତ୍ସହନ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।


ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିଲଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା: କୋଭିଡ-୧୯ରେ ମୃତୁ୍ୟବରଣ କରୁଥିବା କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧା ଓ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଉନଥିବା କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ମୃତକଙ୍କ ନିକଟ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଚାକିରି ଓ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।


ମାଗଣା ଟିକାକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଉପଯୁକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକାକରଣର ସଫଳ ରୂପାୟନ

ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆଗୁଆ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ( ୩.୫ ଲକ୍ଷ ଏଚସିଡବ୍ଲୁ ଓ ୧.୯ ଲକ୍ଷ ଏଫଏଲଡବ୍ଲୁ)

ବୟସ୍କ (୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ) ଓ ଏକାଧିକ ରୋଗ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି (୪୫ ବର୍ଷରୁ ୫୯ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ଟିକାକରଣ ।


ବୟସ୍କ ତଥା ବିପଦ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଅଳ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦିନକୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।


କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସୂଚକ ସମୂହ

ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷଣର ପଜିଟିଭ : ୦.୨୯ ପ୍ରତିଶତ, ବର୍ତ୍ତମାନର ବୃଦ୍ଧି ହାର (ସାତ ଦିନର ହାରାହାରି) :୦.୦୨ ପ୍ରତିଶତ (ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)

ସୁସ୍ଥ ହାର: ୯୯.୨ ପ୍ରତିଶତ, ୧୪ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ୬୫୨ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଓ ୭୧ ନୂଆ ମାମଲା

କମ ମୃତୁ୍ୟହାର : ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଓଡ଼ିଶାର କରୋନା ମୃତୁ୍ୟହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ରହିଥିଲା. ଏହା ୦.୫୫ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ୧୦ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମୃତୁ୍ୟ ହାର ନିୟମିତ ଭାବେ ୦.୫ ପ୍ରତିଶତ ଆଖପାଖରେ ରହିଥିଲା ।


ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବିଶ୍ଳେଷଣରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାତୀୟ ହାର ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି । ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସ୍ଥାନ ପାଇପାରିଛି ।


ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କିପରି ରହିଛି

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ, ପଞ୍ଜାବ ଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ନୂଆ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି ।


ସରକାର ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ଓ ସତର୍କ ଅଛନ୍ତି । ବାହାରୁ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ବିମାନ, ରେଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ।


ଆଇଏଲଆଇ/ଏସଏଆରଆଇ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ନିଜର ରଖାଯିବା ସହ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଆରଟି-ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷଣ ହେଉଛି ।


ଯଦି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଭାବେ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ବଢେ ତେବେ ଆଗକୁ ନିଆଯିବାକୁ ଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ମତ ନିଆଯିବ ଓ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସ୍ତରର ସମୀକ୍ଷା ହେବ ।


ଓଡିଶାର କୋଭିଡ-୧୯ ଲଢ଼େଇକୁ ପ୍ରଶଂସା

ମହାମହିମ ରାଜ୍ୟପାଳ, ଓଢ଼ିଶା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୀକ୍ଷା କରିବା ସହ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।


ସୁଦକ୍ଷ ପ୍ରଶାସନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଥିତିସ୍ଥାପକତା ସବୁଥିରେ ଓଡ଼ିଶାର କୋଭିଡ-୧୯ ମୁକାବିଲା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ସାଜିଛି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ।


କୋଭିଡ-୧୯ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଓ ମୁକାବିଲାରେ ଦେଶର ଶୀର୍ଷ ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଥିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓଡ଼ିଶାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।


କୋଭିଡ-୧୯ ସଙ୍କଟକୁ ସଫଳ ଭାବେ ମୁକାବିଲା କରିଥିବା କେରଳ ଓ ଓଡ଼ିଶାକୁ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି ।

7 views0 comments

Recent Posts

See All

As it prepares for assembly elections slated early next year, the ruling BJP Wednesday announced that Education Minister Dharmendra Pradhan has been appointed the party’s poll in-charge of Uttar Prade